Zoom Webinar

Co musisz wiedzieć o organizacji webinarów: typy spotkań online

Jakie są typy spotkań online? Czym różnią się od siebie webinary? Jakie rozwiązania webinarowe sprawdzą się najlepiej w różnych przypadkach? W poniższym tekście poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania. Znajdziesz tu wskazówki na temat pokazu slajdów, webinaru z video na żywo, czatu tekstowego w webinarze, wykorzystania białej tablicy (whiteboard), webinarów z wcześniejszych nagrań, udostępniania ekranu i prezentacji oraz ankiet w trakcie webinarów. Omówimy także podział webinarów ze względu na cele.

Zoom webinar jako pokaz slajdów

Jeśli webinar ma przede wszystkim cele edukacyjne, sama prezentacja internetowa powinna zawierać towarzyszące jej edukacyjne elementy wizualne – a przedstawienie tego, co chcesz przekazać w slajdach prezentacji jest najłatwiejszą opcją.

Ważna uwaga: Pierwszy slajd prezentacji powinien zawierać wszystkie ważne informacje techniczne – tj. w szczególności: jak długo będzie trwał webinar, czy będzie nagrywany i wysyłany do uczestników oraz plan seminarium wideo.

Webinarium jako wideo na żywo

Stworzenie seminarium internetowego w formacie wideo na żywo jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zbudować bliższe relacje z klientami lub przeprowadzić spotkanie zespołu. Jest to bardzo osobiste i możesz pokazać ludzką stronę swojego biznesu w profesjonalny sposób. Ten rodzaj webinaru może być również przydatny, jeśli przeprowadzasz prezentację wideo fizycznego produktu.

Czat tesktowy w webinarze

Kiedy prowadzisz webinar, Twoi słuchacze mogą korzystać z opcji czatu, aby zadawać pytania lub odpowiadać na Twoje. Buduje to relację między wami i pozytywnie oddziałuje na wizerunek Twojej firmy, kiedy udzielasz odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym. Dzięki temu odbiorcy czują się przez Ciebie zauważeni, co wzmacnia więź i sprawia, że klienci chętniej do Ciebie wracają.

Biała tablica w webinarze

Tablicę można wykorzystać do lepszej wizualizacji bardziej złożonych tematów. Rysując po wykresach, obrazach lub odwzorowując różne koncepcje od podstaw, możesz pomóc słuchaczom podążać za Twoim procesem myślowym.

Zoom webinar z wcześniejszego nagrania

Jeśli musisz przeprowadzić prezentację online na określony temat więcej niż raz – a może nawet musisz robić to regularnie ? możesz zamiast tego skorzystać z nagranego wcześniej webinaru. Ta opcja jest również przydatna, jeśli prowadzisz webinar z zaproszonym prelegentem, który nie jest w stanie umówić się na spotkanie w czasie, który najbardziej odpowiada Twoim słuchaczom.

Kiedy już przygotujesz dopracowaną prezentację, wystarczy nacisnąć przycisk odtwarzania po rozpoczęciu webinaru. Aby mieć pewność, że prezentacja wideo pozostanie osobista, a słuchacze będą zadowoleni z doświadczenia, można uruchomić czat i odpowiadać na ich pytania na żywo w trakcie trwania nagranego wcześniej webinaru.

Jest to powszechna praktyka wśród firm SaaS, które muszą regularnie prowadzić webinaria szkoleniowe dla swoich nowych klientów.

Zoom webinar z udostępnianiem ekranu

Jeśli Twój temat wymaga zademonstrowania krok po kroku działania w oprogramowaniu lub online, nie ma lepszego sposobu, by to zrobić, niż udostępnienie pulpitu podczas webinaru na żywo. Uczestnicy będą mogli dokładnie zobaczyć, co robisz i podążać za Tobą. Ten format jest szczególnie przydatny podczas zapoznawania nowych użytkowników np. z Twoim oprogramowaniem.

Z udostępniania ekranu można również skorzystać, jeśli prezentacja została stworzona w niestandardowy sposób, np. przy użyciu Mentimeter.

To samo dotyczy sytuacji, gdy zamiast jednej prezentacji, udostępniasz wiele aplikacji lub plików, np. arkusze kalkulacyjne. Zamiast robić zrzuty ekranu i dodawać je do prezentacji, możesz udostępnić swój pulpit i swobodnie przechodzić między różnymi aplikacjami.

Zoom webinar z ankietami

Narzędzie do ankietowania to coś, co dostarczy zarówno Tobie, jak i Twoim odbiorcom statystyki i informacje niedostępne nigdzie indziej. W rozwiązaniu Zoom Webinar możesz ustawić je jako anonimowe lub publiczne.

Zobacz także