Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom

Nowy rok szkolny to dobry czas, aby przypomnieć jak stworzyć bezpieczną wirtualną klasę w Zoom. W tym artykule dowiesz się jakie są najlepsze sposoby zapobiegania zakłócaniu pracy wirtualnej klasy przez niepożądanych gości.

Jak stworzyć bezpieczną, wirtualną klasę?

Razem z Zoom chcemy zapewnić same pozytywne doświadczenia podczas korzystania z platformy dla Ciebie i Twoich uczniów.

Zacznij od ustawienia elementów sterujących spotkaniami przed rozpoczęciem zajęć.

Elementy sterujące spotkania, które można znaleźć w ustawieniach Zoom, pomagają zminimalizować zakłócenia:

 • Ogranicz adnotacje, aby uniemożliwić uczniom umieszczanie adnotacji na udostępnionych treściach. Możesz też włączyć funkcję pokazywania nazwisk osób dokonujących adnotacji.

Aby ograniczyć adnotacje należy zalogować się na swoje konto na stronie www.zoom.us, następnie z lewej strony wybrać zakładkę Ustawienia i zaznaczyć opcję Adnotacje może dodawać tylko użytkownik udostępniający.

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom

W trakcie udostępniania ekranu podczas spotkania również możesz ograniczyć adnotacje, a także włączyć funkcję pokazywania nazwisk osób dokonujących adnotacji.

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom
 • Wyłącz opcję Pozwól uczestnikom dołączyć w każdej chwili, aby uczniowie nie mogli dołączyć do spotkania przed jego rozpoczęciem.

Opcję tę należy wyłączyć podczas planowania spotkania.

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom
 • Wymagaj podania kodu spotkania, aby dołączyć.

Funkcję tę należy włączyć podczas planowania spotkania.

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom
 • Ogranicz możliwość dołączania do spotkania tylko uwierzytelnionych użytkowników, co wymaga zalogowania się na swoje konto Zoom np. z domeną szkoły.

Opcję tę należy włączyć podczas planowania spotkania.

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom
 • Wyłącz udostępnianie ekranu dla użytkowników (uczestnicy muszą poprosić o pozwolenie na udostępnienie).

Aby wyłączyć udostępnianie ekranu dla użytkowników należy zalogować się na swoje konto na stronie www.zoom.us, następnie z lewej strony wybrać zakładkę Ustawienia i w polu Kto może udostępniać? zaznaczyć opcję Tylko prowadzący.

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom

Udostępnianie ekranu dla uczestników można wyłączyć również w trakcie trwania spotkania klikając w ikonę Zabezpieczenia i odznaczając opcję Udostępnij ekran.

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom

Zapoznaj się z ikoną Security

Bezpieczna, wirtualna klasa w Zoom

Podczas spotkania możesz w prosty sposób kliknąć na ikonę Zabezpieczenia u dołu okna spotkania. Znajdziesz tam następujące funkcje:

 • Zablokuj spotkanie – zablokuj wirtualną salę szkolną po rozpoczęciu zajęć, aby nikt inny nie mógł do niej wejść.
 • Włącz poczekalnię – funkcja poczekalni umożliwia prowadzącemu kontrolowanie momentu dołączenia uczestnika do spotkania. Jako prowadzący spotkanie możesz przyjmować uczestników pojedynczo lub zatrzymać wszystkich uczestników w poczekalni, a następnie przyjąć ich jednorazowo.
 • Ukryj zdjęcia profilowe – zdjęcia profilowe uczestników Twojego spotkania Zoom zostaną ukryte.
 • Zezwój uczestnikom na:
  • Udostępnij ekran  – włącz lub wyłącz możliwość dzielenia się ekranem przez uczestników.
  • Czat – wyłącz funkcję czatu, aby uniemożliwić uczestnikom rozmowę ze sobą.
  • Zmieńcie nazwy użytkowników – zablokuj uczestnikom możliwość zmiany nazwy użytkownika w Zoom, którą podali podczas wejścia do spotkania.
  • Wyłączenie wyciszenia samodzielniewyłącz uczestnikom możliwość włączania mikrofonu w trakcie trwania spotkania. 
  • Uruchom wideo – włącz lub wyłącz uczestnikom możliwość korzystania z kamery podczas spoktania.
  • Udostępnij tablice – włącz lub wyłącz uczestnikom możliwość udostępnienia i korzystania z białej tablicy w spotkaniu.
 • Usuń uczestnika – umożliwia usunięcie uczestnika ze spotkania. Uczestnik nie może ponownie dołączyć, chyba że opcja Zezwalaj usuniętym uczestnikom na ponowne dołączanie jest włączona w ustawieniach konta.
 • Zawieś działania uczestnika –  wyłącz wideo, dźwięk i możliwość udostępniania ekranu wszystkim uczestnikom. Powoduje to również zablokowanie spotkania, aby uniemożliwić uczestnikom dołączanie. Dotyczy to wszystkich uczestników, w tym tych, którzy dołączyli za pomocą Zoom Room.

Na koniec szybkie przypomnienie: aby stworzyć bezpieczną, wirtualną klasę nigdy nie udostępniaj danych swojego spotkania Zoom (identyfikator spotkania, link i hasło) na żadnym publicznym forum, takim jak media społecznościowe lub nawet na publicznej stronie internetowej szkoły. Osoby zakłócające przebieg spotkań przeszukują Internet w poszukiwaniu publicznie dostępnych identyfikatorów spotkań. Jeśli dowiesz się, że uczeń lub ktoś inny zamieścił Twoje informacje o spotkaniu w Internecie, zmień identyfikator spotkania przed następną lekcją.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

W każdy wtorek prowadzimy bezpłatne szkolenia z obsługi platformy Zoom. Jeśli masz pytania na temat funkcjonalności platformy będziesz mógł je zadać podczas prezentacji. Zapisz się na spotkanie.

Zobacz także