Najlepsze sposoby na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wirtualnych zajęć szkolnych i sal lekcyjnych online. Krótki poradnik wykorzystania narzędzia Zoom w nauczaniu hybrydowym.

Jak stworzyć bezpieczną, wirtualną klasę?

Nowy rok szkolny i początek semestru zimowego rozpoczynamy uruchamiając linię nowych i ekscytujących funkcji Zoom for Education. Najnowsze rozwiązania przygotowane zostały w celu zwiększenia zaangażowania uczniów i studentów w prowadzone zajęcia. Nie bez znaczenia są także nowe możliwości w zakresie ułatwienia nauczycielom zarządzania wirtualną klasą i podniesienia jakości użytkowania programu Zoom. Jest to również dobry czas, aby przypomnieć wychowawcom o najlepszych sposobach zapobiegania zakłócaniu pracy wirtualnej klasy przez niepożądanych gości. W tym celu przygotowaliśmy prosty poradnik ochrony prywatności uczniów za pomocą funkcji bezpieczeństwa Zoom. Dobry nauczyciel jest przygotowany na pracę hybrydową. Ten krótki poradnik pozwoli Ci zrozumieć, jak zwiększyć możliwości edukacyjne uczniów ? bez ryzyka.

Jak zabezpieczyć swoją klasę w Zoom?

Chcemy pozytywnego doświadczenia dla Ciebie i Twoich uczniów na Zoomie. Oto kilka sposobów na zapewnienie bezpiecznego doświadczenia w wirtualnej klasie:

Zacznij od ustawienia elementów sterujących spotkaniami przed rozpoczęciem zajęć.

Elementy sterujące spotkania, które można znaleźć w ustawieniach Zoom, pomagają zminimalizować zakłócenia:

  • Ogranicz adnotacje, aby uniemożliwić uczniom umieszczanie adnotacji na udostępnionych treściach. Możesz też włączyć funkcję pokazywania nazwisk osób dokonujących adnotacji.
  • Wyłącz opcję “Dołącz przed gospodarzem” (Join before host), aby uczniowie nie mogli dołączyć do spotkania przed jego rozpoczęciem.
  • Wymagaj podania kodu spotkania, aby się przyłączyć.
  • Ogranicz możliwość dołączania do spotkania tylko uwierzytelnionych użytkowników, co wymaga zalogowania się na swoje konto Zoom z domeną szkoły.
  • Wyłącz udostępnianie ekranu dla użytkowników (uczestnicy muszą poprosić o pozwolenie na udostępnienie).

Zapoznaj się z ikoną Security

Podczas spotkania możesz w prosty sposób kliknąć na ikonę zabezpieczenia (security) u dołu okna spotkania:

  • Zablokuj wirtualną salę szkolną po rozpoczęciu zajęć, aby nikt inny nie mógł do niej wejść.
  • Wymagaj wszystkich nowych uczestników dołączających do spotkania do wejścia do poczekalni (gdzie można ich przyjąć na zasadzie indywidualnej).
  • Włącz lub wyłącz możliwość dzielenia się ekranami (sceen share) przez uczestników.
  • Wyłącz funkcję czatu, aby uniemożliwić uczestnikom rozmowę ze sobą.
  • Wyłącz uczestnikom możliwość zmiany nazwy.
  • Wycisz uczestników (mute). Wyłącz uczestnikom możliwość włączania dźwięku (unmute).

Zarządzaj swoimi uczestnikami – i ich audio/video

Jesteś nauczycielem, więc możesz kontrolować swoją klasę Zoom. Otwórz ikonę uczestników (participants). W ten sposób będziesz mógł:

  • Wyłączyć wideo dla poszczególnych uczestników.
  • Wyciszyć wszystkich uczestników spotkania.
  • Usunąć uczestników ze spotkania (w taki sposób, by nie mogli się do niego ponownie przyłączyć).
  • Umieścić uczestników w poczekalni (skąd później będzie można dodać ich z powrotem do spotkania).

Wreszcie, na koniec szybkie przypomnienie: nigdy nie udostępniaj swoich danych klasy Zoom (identyfikator spotkania i hasło) na żadnym publicznym forum, takim jak media społecznościowe lub nawet na publicznej stronie internetowej szkoły. Osoby zakłócające przebieg spotkań przeszukują Internet w poszukiwaniu publicznie dostępnych identyfikatorów spotkań. Jeśli dowiesz się, że uczeń lub ktoś inny zamieścił Twoje informacje o spotkaniu w Internecie, zmień identyfikator spotkania przed następną lekcją.

Nowe udoskonalenia w nauczaniu i uczeniu się

Nowe funkcje, które pojawią się w Zoom do końca października, pomogą nauczycielom korzystać z Zoom do nauki zdalnej i online.

Jak poprawić zarządzanie wirtualną klasą?

Stwórz wirtualną salę lekcyjną. Wyszczególnij grupę prezentujących uczniów. Ciesz się innymi niestandardowymi widokami spotkań.

Jak skonfigurować widok galerii w Zoom?

Przeciągnij i upuść uczestników w widoku galerii do wybranej przez siebie kolejności. Dzięki temu galeria zostanie zablokowana w stałej konfiguracji, która nie będzie się zmieniać, gdy nowa osoba będzie mówić lub wchodzić do pomieszczenia. Nauczyciele mogą zlecić uczniom, aby ustawiali swoje miejsca według własnego uznania, co jest przydatne podczas zajęć wymagających “chodzenia po sali” w określonej kolejności. W najbliższej aktualizacji, nauczyciele będą mogli zapisać swój własny układ galerii jako wirtualny wykres miejsc siedzących.

Multi-pinning

Dzięki funkcji multi-pinningu, każdy użytkownik może “przypiąć” na ekranie do dziewięciu innych uczestników w swoim osobistym widoku. Jest to szczególnie pomocne dla nauczycieli i uczniów, którzy używają Polskiego Języka Migowego, ponieważ, w odróżnieniu od języka mówionego, nie wyzwala on automatycznie pojawienia się mówcy w widoku. Uczniowie głusi lub niedosłyszący mogą przypiąć na ekranie zarówno nauczyciela, jak i tłumacza, aby nauka była bardziej przystępna.

Multi-spotlight

Nauczyciele mogą wyróżnić do dziewięciu uczestników podczas całego spotkania, tworząc niestandardowy, zogniskowany widok grupowy, który jest widoczny dla całej klasy. Widok ten jest idealny, aby dać grupie uczniów możliwość wspólnego zaprezentowania się klasie.

Wyłączenie wyciszenia za zgodą

Zazwyczaj Zoom daje uczestnikowi końcową kontrolę nad wyciszaniem lub brakiem wyciszenia (niemutowaniem) dźwięku w ramach indywidualnych ustawień prywatności. Jednakże, w niektórych szczególnych przypadkach, nauczyciel może chcieć mieć możliwość selektywnego wyciszania dźwięku uczestników. Pojawia się to w sytuacjach, w których uczniowie mogą nie mieć możliwości samoczynnego wyciszenia dźwięku, np.:

  • Zajęcia dla klas 1-4, których uczniowie mogą nie wiedzieć, jak obsługiwać swoje mikrofony
  • Klasy, w których uczniowie mają fizyczne lub inne ograniczenia uniemożliwiające im dostęp do kontroli wyciszenia;
  • Zajęcia z ćwiczeń fizycznych, w których uczniowie mogą być umieszczeni w pewnej odległości od swojego urządzenia;
  • Lekcje muzyki, podczas których uczeń gra na instrumencie.

Aby chronić prywatność uczniów i utrzymać kontrolę nad uczestnikami, Zoom wymaga od gospodarza spotkania (nauczyciela) i wszystkich uczestników wyrażenia zgody na tę kontrolę audio. Po udzieleniu pozwolenia, ten sam gospodarz może ustawiać powtarzające się zajęcia bez konieczności dostosowywania pozwoleń przed każdym spotkaniem.

Uczestnicy mogą cofnąć to pozwolenie w dowolnym momencie, również pomiędzy spotkaniami, poprzez dostęp do listy gospodarzy, którym udzielili tego pozwolenia. Gdy to ustawienie zostanie włączone w spotkaniu, obok ikony bezpieczeństwa pojawi się ikona ostrzegawcza.

Jeśli uczniowie (studenci) nie udzielą pozwolenia na wyłączenie wyciszenia, będą nadal mogli uczestniczyć w spotkaniu, a gospodarz będzie mógł poprosić ich o wyłączenie wyciszenia za każdym razem w normalnym trybie.

Zwiększ zaangażowanie uczniów dzięki elastyczności sali wykładowej (lekcyjnej)

Uczniowie i studenci będą mieli możliwość wybrania podpokoju (breakout room) i poruszania się pomiędzy pokojami. Pozwala to na jeszcze większą elastyczność w sposobie organizacji nauki w małych grupach. Możesz tworzyć tematyczne sale lekcyjne lub grupy do czytania i zapraszać studentów do poruszania się między nimi w zależności od ich zainteresowań tematycznych. Możliwości są nieograniczone, dlatego pozwól sobie na kreatywność!

Korzystaj z zaawansowanego audio w profesjonalnym trybie muzycznym

Nauczyciele sztuk pięknych i muzyki ? możecie cieszyć się krystalicznie czystym, profesjonalnym dźwiękiem do swoich wirtualnych lekcji i występów. Opcja ta, dostępna w Advanced Audio, ulepszy tryb ?Original Sound?, pozwalając na wyłączenie anulowania echa i post-processingu oraz pozbycie się kompresji. Aby nie wnikać zbytnio w szczegóły, powiemy tylko, że to ustawienie podniesie również jakość kodeków audio z 22kHz do 48kHz, oraz z 96Kbps mono/192Kbps stereo do profesjonalnej transmisji dźwięku niezbędnej w edukacji muzycznej i zastosowaniach przesytu strumieniowego (streaming).

Uwaga: Ten tryb będzie wymagał profesjonalnego interfejsu audio, mikrofonu i słuchawek, aby umożliwić oferowanie wysokiej jakości lekcji. Będziesz mógł również przesyłać strumieniowo występy grupowe z tego samego fizycznego miejsca – z dźwiękiem wyższej jakości niż większość platform strumieniowych!

Dodatkowo?

Prowadzimy szkolenia dla użytkowników. Odwiedź www.zoom-video.pl, aby zapoznać się z najnowszymi szkoleniami i wydarzeniami. Możesz również odwiedzić naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania z Zoom for Education w swojej szkole.

Nie zapomnij podzielić się tym wpisem na swoich mediach społecznościowych!